Odos senėjimas
Nepriklausomai nuo odos tipo tam tikri veiksniai gali padidinti odos jautrumą ir sukelti nepageidaujamą stiprią jos reakciją.
Odos senėjimas
VIDINIS SENĖJIMAS
Tai natūralus genetiškai nulemtas procesas – individualaus genų derinio nulemtos lėtos audinių degeneracijos rezultatas. Ne visų mūsų biologinis laikrodis tiksi vienodu greičiu.
IŠORINIS SENĖJIMAS
Išorinį senėjimą sukelia įvairūs išorės veiksniai, pvz.: buvimas saulėje, užterštumas, įtampa, rūkimas ir pan.
Pagrindiniai veiksniai
- Saulė ir jos spinduliuojami UV spinduliai. Fotosenėjimas – tai pirmalaikis odos senėjimas. Jį sukelia daugkartinis saulės arba dirbtinių šviesos šaltinių spinduliuojamų ultravioletinių spindulių poveikis. Šio poveikio padariniai yra ilgalaikiai, jie pasireiškia tiek paviršiniuose, tiek giluminiuose odos sluoksniuose.
- Aplinka. Atmosferoje esantys teršalai silpnina iš vandens ir riebalų sudarytą apsauginį odos sluoksnį ir skatina odos senėjimą spartinančių stiprių oksidatorių – laisvųjų radikalų – susidarymą. Kenksmingas aplinkos teršalų poveikis pasireiškia tiek greitai, tiek ilgainiui, jis „sumuojasi“ nežymiai, tačiau yra daugkartinis.
- Gyvenimo būdas: rūkymas, įtampa, nesaikingas alkoholio vartojimas, nesuderinta mityba ir kt. Dėl nesveiko gyvenimo būdo oda gali netekti gyvybingumo ir spindesio.
Odai ypač kenkia įtampa ir nuovargis – jis sukelia raumenų įtampą, todėl atsiranda raukšlių. Persidirbant arba nepakankamai valgant odos ląstelės išeikvoja dermos mitybinių medžiagų atsargas, todėl odai ima trūkti būtinų elementų: vitaminų, mikroelementų, nepakeičiamųjų riebalų rūgščių ir kt.
KAIP TAI PASIREIŠKIA IR KAS NUTINKA?
Su amžiumi išryškėja senėjimo požymiai.
Pirmieji odos senėjimo požymiai – smulkios raukšlelės bei raukšlės ir spindesio bei elastingumo stoka. Šie požymiai susiję su odos ląstelių medžiagų apykaitos lėtėjimu ir daugkartiniu laisvųjų radikalų – oksidatorių, be kita ko, susidarančių veikiant UV spinduliams, – poveikiu.
Ilgainiui raukšlės tampa gilios, oda netenka stangrumo. Šie odos senėjimo požymiai susiję su kolageno skaidulų nykimu ir hialurono rūgšties, pagrindinės dermos sudedamosios dalies, stygiumi.
Galiausiai sumažėja odos tankis, ji netenka gyvybingumo, juntamas diskomfortas. Su amžiumi sulėtėja pagrindinių odos komponentų sintezė.
- Taip pat sumažėja hialurono rūgšties ir kolageno, pagrindinio odos atraminių audinių baltymo, kiekis. Oda susilpnėja ir sumažėjus tankiui nukara.
- Oda taip pat tampa sausa, sulėtėja natūrali jos riebalų sintezė.
BŪTINA PREVENCIJA
Mes negalime sulėtinti laiko ar išvengti įtampą keliančių gyvenimo įvykių, bet galime apsisaugoti nuo fotosenėjimo, kurį sukelia saulės spinduliuojami UV spinduliai, lemiantys 90 proc. odos senėjimo. Iš tiesų nesaikingo buvimo saulėje reikėtų vengti nuo pat gimimo, bet pradėti elgtis tinkamai niekada nevėlu.
Norint išvengti fotosenėjimo būtina saugotis nuo saulės, t. y. vengti itin kaitrios saulės, vilkėti tinkamus drabužius, dėvėti tinkamas kepures ir nešioti akinius nuo saulės, naudoti stiprią apsaugą nuo saulės suteikiančias kosmetikos priemones. Ir nepamirškite, kad jaunesni nei 3 metų vaikai NIEKADA neturėtų būti saulėkaitoje.