Priemonės nuo saulės
Nepriklausomai nuo odos tipo tam tikri veiksniai gali padidinti odos jautrumą ir sukelti nepageidaujamą stiprią jos reakciją.
Kodėl reikia priemonių nuo saulės?
Mums ypač svarbūs dviejų rūšių spinduliai:
- UVA. Giliai įsiskverbia į odą, gali pažeisti elastines jos skaidulas ir skatina ankstyvą senėjimą. Sukelia tam tikrų rūšių odos vėžį.
- UVB. Skatina melanino gamybą – įdegį. Gali nudeginti odą ir ilgainiui gali paskatinti ankstyvą jos senėjimą. Taip pat gali padidinti tam tikrų rūšių odos vėžio atsiradimo pavojų.
Odos reakcija į saulę gali būti įvairi, dažniausiai ji pasireiškia greitai, priklausomai nuo odos fototipo. Odos fototipas rodo jos atsparumą saulei, todėl svarbu jį žinoti.
TRUMPALAIKIS POVEIKIS
Įdegis. Tai natūrali kūno apsauga nuo UV spindulių. Apatiniame epidermio sluoksnyje esantys melanocitai gamina melaniną (rudą pigmentą), sugeriantį saulės spindulius ir saugantį odą nuo saulės.
- Esant pirmojo laipsnio nudegimui oda parausta, ją skauda, juntamas deginimo jausmas.
- Esant antrojo laipsnio nudegimui ant odos iškyla vandens pripildytų pūslių.
- Dėl šilumos smūgio taip pat gali pasireikšti silpnumas, galvos skausmas, karščiavimas arba dehidratacija.
ILGALAIKIS POVEIKIS
Per ilgas buvimas saulėje ir apsaugos stoka gali sukelti kitų problemų.
Fotodermatitas. Ši patologiška odos reakcija dar vadinama saulės alergija, jai būdinga prakaitinė (kaklo srities ir dilbių bėrimas bei niežulys). Retesni simptomai – vasarinis niežulys ir saulės sukelta dilgėlinė.
Pigmentinės dėmės. Ant labiausiai saulės paveiktų vietų (kaklo ir rankų) gali atsirasti rudų dėmių.
Ankstyvas odos senėjimas. Požymiai išryškėja ant veido, kaklo (taip pat ir nugaros pusėje), išorinėje plaštakų pusėje ir ant dilbių.
Odos vėžio pavojus. Naudokite priemones nuo saulės, nes ji gali sukelti odos vėžį. Reguliariai pasitikrinkite savo apgamus ir odos dėmes – tai leidžia anksti nustatyti melanomą. Tai lengva padaryti pačiam stovint priešais veidrodį arba pasitelkus į pagalbą šeimos narį.